iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

Necesito comprar perfume _____. — ¡Fantástico! ¡Vamos al centro comercial! A. nuevo B. nuevos C. nuevas D. nueva
Rebecca is an athlete, and she eats healthy proteins, like chicken, to help her muscles stay strong. Muscle fibers are made of chains of protein, including acti
What is heat? ..........
Write a short note on importance of Friends?​
How much time does it take earth to travel from position b to position b?
PLEASE ANSWER THIS FAST-Find the value for x.
2) Name two details describe the challenges of Razor's Edge.
PLZZ help me with this good explanation with the zero product property and factoring PLZZ read carefully ❤️❤️
Need help pls!!!!!!!!!!?
Please help. Thanks.