ihoopdaily00
ihoopdaily00 ihoopdaily00
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

Wilbur spent 22.95 on nine candy bars. How much did each candy bar cost

Respuesta :

AndreaPra
AndreaPra AndreaPra
  • 03-11-2016
each candy bar costs 2.55
Answer Link
Greenrune113 Greenrune113
  • 03-11-2016
$22.95 (total money spent) ÷ 9 (candy bars) = $2.55 per candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Any help at is greatly appreciated.
Los 2/9 de mis lapices son blancos y los 21 restantes azules. ¿Que fracción de lapices son azules? ¿Cuantos lapices en total tengo y cuantos son de color blanco
Part AWhich expression can be used for the missing side length of the rectangle?8x in.2x in.A x 25O B. 2x© C. 30O D. 21/15Part BFind the length of the missing s
(4x2 − 3x + 8) − (2x2 + 2x − 5)
Create a reflex arc to show the sequence of events that happens in the network of our nervous system when we accidently step on a thorn?
in chapters 10 and 11 the boxcar transporting hannah travels for: a. four hours b. four weeks c. four days d. four months
A glass marble has a diameter of 17 millimeters. What is the approximate volume of the marble? Use 3.14 for pi
It is reported that the grizzly bear population has increased by 140% since 1975. There are now 600 grizzly bears living in the wild. How many grizzly bears w
According to American leaders, what caused World War II? How did their answers to that question affect their plans for the postwar world?
Name the two types of cure