arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

8 plus 6/11 to the power of 2 plus 7 times 2 (this is order of operations)
Which of these is a source for particulate matter in the air? a. automobiles b. dust c. fires d. all of the above
What is the area of a rectangle with the side length of 2 inches and 3/4 inch
can 6/15 be silified
Write one number that is a factor of 13. Give u 10 points later 30
realizati o compunere de maximum 7randuri despre probleele pe care le-au avut de infruntat populatia din orasele bombardate (in primul razboi mondial)
Comparative _____ suggests organisms that are more closely related have more similar embryo development. morphology embryology fossil records
True or false: If a product has no added sugar, it is also sugar-free.
Which best describes the impact of railroad expansion on the steel industry? A. It did not affect the demand for steel at all. B. It decreased the demand for st
What is a compound calcium water air or iodine