KNGD4714 KNGD4714
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 1 1/4 pound package of turkey for 9 dollars what is the price of the turkey in the package

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 05-02-2021

Answer:

$7.2

Step-by-step explanation:

Given data

Weight = 1 1/4

convert to simple fraction= 5/4 pounds

The cost of 5/4 pounds of package = $9

Let us find the cost per pound

cost per pound = 9/5/4

multiply by the multiplicative inverse of the denominator

cost per pound = 9*4/5

cost per pound = 36/5

cost per pound = $7.2 per pound

Hence the cost of 1 pound of the package is $7.2

Answer Link

Otras preguntas

In an attempt to colonize the Southeastern interior ____________ built a series of forts.
5 dicided by 4 in a form of a decimal
(1 + cos theta + cos(theta/2))/(sin theta + sin(theta/2)) = cot(theta/2) ​
Mustafa is packing 7 copies of into this box . Mustafa puts one of the books in it it fits perfectly on the bottom with no space around edges all of the books f
For the reaction ?Li+?N2 →?Li3N, what is the maximum amount of Li3N which could be formed from 13.82 g of Li and 0.338 mol of N2? Answer in units of mol.
importance of bacteria to food preservation
If an object has a mass of 5 kilograms on Earth, what would be its mass on the moon
give me a 400 word story​
PLSSSSSS HELP IF YOU TRULY KNOW THISSSSS
Use the long division method to find the result when 2x cubed, plus, 4 x, squared, plus, 7, x, plus, 5 is divided by x, plus 1.