ggardner1219 ggardner1219
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 3-pack of notebooks costs $4.62. What is the unit price per notebook?

Respuesta :

ariannamacias0086
ariannamacias0086 ariannamacias0086
  • 04-02-2021

$1.54/1 notebook

First you set up the proportion 3/$4.62 = 1/$x (x is unknown)

Then you divide $4.62 by three to find the price of 1 notebook. I used the bowtie method, there is other ways, but I find it the easiest

Answer Link

Otras preguntas

Round 6.95 to one decimal place
which traveler is known as the "great sage"
Wy does the speed of sound depend on air temperature?
Modern ancestor of the typewriter
When establishing a study schedule, you should begin by
Which was a cause of world war 1 A The unification of separte german states into one nation B Austria-Hungarys imperialist ambitions to dominate the balkans
What was a root cause of the Containment Policy?
4.27 as a improper fraction
what value of x will make this proportion true? 3/29 = x/116 a)11 b)12 c)15 d)16
Examples of living components in a river ecosystem