jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

Why did sam run away? What did his father think about his plans?
Which statement best describes the relegation ship between proteins and nucleus acids
Trusted Products Company makes a household appliance with model number L800. The goal for 2018 is to reduce direct material usage per unit. No defective units a
23/27 + 64/27 equals what
. A carton of bolts weighs 7.8 pounds. How much does a carton containing 0.38 times as many bolts weigh?
(a) A gambler has a fair coin and a two-headed coin in his pocket. He selects one of the the coins at random; when he flips it, it shows heads. What is the prob
A polynomial with integer coefficients is of the form \[x^4 + a_3 x^3 + a_2 x^2 + a_1 x + 18.\]You are told that the integer $r$ is a double root of this polyno
Character trait for lyddie
Give some examples of information early civilizations recorded in writing.
The majority of a cells interior is comprised of