Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the correct expanded form for the series below?
What states do not have counties?
BRAINLIESTTTT ASAP!! 1. Which of the following types of galaxies is least common? Elliptical Irregular Lens Spiral 2. Picture question...
Plzzz help don’t understand plz explain
I need help on this question
If you are stopping by a police officer for driving without having all passengers under the age of 18 properly restricted you can receive a citation and a fine
PLEASE HELP ME PICTURES INCLUDED
In the rhombus m<1=3y-12 find the value of y please answer need answer ASAP
Geometry math question no Guessing and Please show work
Am I correct I think I found my answer but I am not sure ??