Brooklynnromita Brooklynnromita
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Alan bought a package of 6 socks for $8.99. Brittney bought a package of 12 socks for $16.25. which was the better buy? explain

Respuesta :

ezwin224 ezwin224
  • 02-02-2021

Answer:

12 socks for $16.25.

Step-by-step explanation:

divide 8.99 by 6 you get 1.49.

divide 16.25 by 12 you get 1.35.

clearly, the second one is cheaper.

Answer Link
claraiscool63
claraiscool63 claraiscool63
  • 02-02-2021

Answer:

Brittney’s was the better buy.

Step-by-step explanation:

The first option was 1.49 per unit and the second was 1.35 per unit.

Answer Link

Otras preguntas

What do tire treads, rubber mats, automobile breaks, and tennis shoes have in common. -They reduce friction -they are lubricants -they increase friction -the
The Scopes Trial was about: a. Freedom of the press b. Teaching evolution in school c. Prayer in school
How many representatives are there in the House of Representatives?
How many people were living in the United States of America on July 4, 1776? 2.5 million 9 million 15 million 30 million
Which two U.S. presidents were impeached?
question number 4 please help
d = √[( x₂ - x₁) + (y₂ - y₁)] Midpoint Formula Slope Form Distance Formula Quadratic Formula
What American President was famous for playing golf every Fourth of July?
what is the dot in i called?
need help fast what are all the solution to this problem