rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Natural selection is the idea that individuals which are better adapted to their environment are more likely to survive than other members of the same species
Identify the subject of this sentence: The bus lost its wheel. a) bus b) lost c)wheel
. Find the multiplicative inverse of -2 x −35 urgent plz
Please help me!!!!!!!!!!!!
what songs that have binary form​
it won’t let me delete this :)
EXTRA POINTS---Set up an equation and find the value of x.
Which sentence should be added BEFORE sentence 27?​
16. List three reasons why the young earth could not support life.
Anka is a correctional officer. After getting to know an inmate wellthe inmate asks Anka to smuggle in some of the inmate's favorite junk food. The inmate offer