brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

I want to know the answer about those question in this paper.
Why do you multiply the tax and the money 3.38 aren’t you supposed to add
The associative property changes the ____ of three addends or factors.
need help with apex im not good at algebra at all
Pls help! Which type of anxiety might be alleviated by starting a 30-minute-per-day aerobic exercise program? A) Emotional B) Behavioral C) Mental D) Physical I
What would be the difference in Central and South America if the British had hired Columbus?
Felipe drives his car at a velocity of 28 m/s. He applies the break, which slows the vehicle down at a rate of 6.4 m/s ^2 and causes it to slow to a stop. How l
A particle can infect humans and make them sick. It attaches to a host cell and injects its RNA, which the host uses to make proteins for the particle. This par
the woman in this drawing is how many heads high?
Who is Rebecca Nurse?