powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 03-12-2020
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer Link

Otras preguntas

Teresa's restaurant bill comes to $29.99 before tax. If the sales tax is 6.25% and she tips the waiter 20%, what is the total cost of the meal?
To buy a laptop computer, Elaine borrowed $2,000 for 3 years at an annual simple interest rate of 5%. How much interest will she pay if she pays the entire loan
the total cost for 8 bracelets; including shipping was $54. the shipping charge was $6. Define your variable and write a. equation that models the cost of each
Which activity related to selecting a topic for a literary analysis essay involves examining each element of the text carefully? A )drafting B) rewriting C) clo
The process of closing or state of being closed of a passage is called
what was the source of nubia's wealth
10 less than the quotient of g and 3
In a typical chemical reaction, the subscript for a particular atom is written...
Solve the simultaneous equations: 4x+3y=16 5x-y=1
The charge on an electron is: positive negative neutral unknown