Thuhuyen4111
Thuhuyen4111 Thuhuyen4111
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Help me plzzzz!!!!!

Help me plzzzz class=

Respuesta :

ursodumbsmh
ursodumbsmh ursodumbsmh
  • 03-12-2020
Store A is cheaper than B
The way to solve is pretty simple for B.
You have to divide the cost by the number of tubes.
So in this case:
9/3=3
15/5=3
21/7=3
See the pattern?
So the cost per lip gloss is $3.
Now for Store A:
Just divide 5.50/2
The answer is 2.75
Compare both numbers


2.75<3.00
So, store A is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

News standards require journalists to be objective in order to:
In 1664, when new amsterdam's governor peter stuyvesant called on local residents to resist the four heavily armed ships of the duke of york
what were hercules twelve tasks?
Any disease that produces ____________ malabsorption can bring about deficiencies of vitamins a, d, e, and k.
Simplify the expression. 6t^3
Why was the battle of Korea an important Cold War event?
In 1881, Booker T. Washington founded the Tuskegee Institute in order to
What factors led to the development and reform of political machines and the spoils system?
Help me with the second one please
PLEASE ANSWER + BRAINLIEST !! What is the value of 2|6 + p| - 3p^3 when p = -2? A. -32 B. -16 C. 32 D. 56