jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP años, frío, hambre, razón, sueño, calor, ganas, miedo, sed, suerte, Question 1 with 5 blanks SILVIA ¿(1) 1 of 5 ? Yo sí necesito comer. LAURA No, ah
How did the battle of Gettysburg affect the course of American history Will give brainlist
PLEASE HELP ME ASAP!! WILL MARK BRAINLIST
8. If a parallelogram has an area of 115 square units and a base length of 12, what is the height of the parallelogram, to the nearest hundredth?
is it okay to for shops to sell stale or expired food at a discount price? Give reasons for your answer​
Help me with this plsssssssssss
What were the most likely reasons that US leaders decided to develop the atomic bomb? Select two options. They thought they needed to develop the atomic bomb be
How did the environment impact life in Medieval Mesoamerica? dont copy and paste please
Which civilization became known as the “carriers of civilization”?
Karen and Lawrence are heading out on a group scuba trip. They each bring air tanks for their dives. Karen brought x amount of air tanks, and Lawrence brought 3