daniella12356
daniella12356 daniella12356
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

An 8-ounce bottle of lotion costs $4.50. Find the Unit Rate. hint: What is the cost per ounce?

Respuesta :

jadaconnell
jadaconnell jadaconnell
  • 02-12-2020

Answer:

approximately 56 cents

Step-by-step explanation:

4.5/8

Answer Link

Otras preguntas

Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)