lorpuspewu
lorpuspewu lorpuspewu
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag 7 oranges for $2.66. if alexandra spent $3.42 on oranges how many did she buy

Respuesta :

hiyathere16
hiyathere16 hiyathere16
  • 01-12-2020

Answer:

9 oranges

Step-by-step explanation:

7 for 2.66 is 38c for 1

Answer Link
sallymiguel02
sallymiguel02 sallymiguel02
  • 01-12-2020

Step-by-step explanation:

if 7 gives 2.66

so 3.42×7÷2.66 gives 9 orange

Answer Link

Otras preguntas

A reaction requires water as a reactant and produces heat. what type of reaction is likely to be involved?
what is the notation for 72.4
Choose the sentence that means "They used to put on shows." A. Montaron espectáculos. B. Montaba espectáculos. C. Montaban espectáculos. D. Montábamos espectácu
When did the rise of the Songhai Empire occur? A. 1076 CE B. 1240 CE C. 1400 CE D. 1591 CE
Which is a quantitative method of data collection?
To help you understand your notes better, you could _____. A. zone out B. rewrite them C. redistribute them D. rezone them
What would the answer be for this question, out of the answer choices given?: ___ vestido es bonito. esta ésta este esas
write the number of significant digits given in each of the following measured quantities? A. 1.008g/mol B. 6.2402km/hr
suppose a band at another school sells eraser for $2 per package. the band sells 220 package in all and earns a total of $695. write a system of equation to fin
Kenny reads 5/9 page in 3/4 minute what is Kenny’s unit rate per minute?