doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

In the U.S., the iron and steel industry is concentrated in the: A.South B.North C.Midwest D.West
Evaluate 7a-5b when a=4 and b=3
What's the purpose of Wiesel's "The Perils of Indifference" speech? A. To inform B. To prioritize C. To entertain D. To persuade
solve all factors of2x(^2)-5x+3
In the x-y plane, the point (3,1) lies on the graph of the function g. If g(x) = a - 2 x^2, where a is a constant, what is the value of a ?
Use the following graph below , select all Statements that are true Please and thank you
What letter comes next A Z E B I Y O?
An action movie production team needs glass spheres to hold a green liquid that looks like an explosive. If all of the available 3,392.92 cubic inches of the li
what's better cod liver oil or fish oil?
WILL GIVE BRAINLIEST if you find area of figure