8InfinityCinthia
8InfinityCinthia 8InfinityCinthia
  • 04-10-2016
  • Mathematics
contestada

a snack that reginald just bought has 150 calories in 3/4 of a serving. how many calories per serving is this?

Respuesta :

kylierose530
kylierose530 kylierose530
  • 04-10-2016
if there are 150 calories in 3/4 servings divide 150 by 3 and you get 50 ..you add 50 calories for the 1/4 servings which gives you 200 calories per serving
Answer Link

Otras preguntas

possible reason of high economic growth?​
Which of the following has a great need for artists because they possess a rare skill set and the need for more content is always rising within the industry? A.
From the following Venn diagram, write the elements of the set A and B and verify n(AUB) + n(A∩B) = n(A) + n(B)​
Together two apples have 15 gram of fat. How many apples have a total of 4 grams of fa applies Help
Sam buys 3 pounds of apples for $6. What is the unit rate?
The first time I wasted 100 points and someone gave me the wrong answer, :( so pls answer correctly :]
write the slope of a line parallel to the line whose equation is 2x+y=3
HELP HELP FAST sahdgjhasgdjhsgd
May I please receive help
Bryan wants to put a fence around his rectangular garden. His garden measures 48 feet by 53 feet. The garden has a path around it that is 3 feet wide. How much