Morgan1245
Morgan1245 Morgan1245
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95? Explain

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-10-2016
it better to buy 3 pounds  cause if you dont want to spend a lot of money you would buy the cheaper one
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-10-2016
3 pounds for $8.31 because not only is it cheaper but you can buy more packages for less... Meaning if you were to buy 2 of the 3 pound packages than it would come out to about 17  dollars where as if you were to buy 2 of the 5 pound packages it would come out to about 25 dollars...

Answer Link

Otras preguntas

How many counting numbers are between 30 and 65, not including 30 and 65?
How do u do this problem: W/6+5/8=-1 3/8 I got this answer: -1 53/64
if x = -3 calculate the value of: x3 + x
What builds proteins in a cell?
A packet is dropped from a stationary helicopter, hovering at a height 'h' from the ground level, reaches the ground in 12s. Calculate 1) value of 'h' "displac
how did the experience of the early colonists shape Americas political and social ideals?
why did some chiefs decide to fight when english colonists moved into their territory?plz help me
name three roles you play in your relationships with others. explain when you play each role.
A non-metal usually forms 2 covalent bonds in its compounds.How many electrons will it take in its valence shell?
How do you write 1.075 in 2 other forms?