angie302 angie302
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

Melinda bought 6 bowls of $13.20 what was the unit rate in dollars

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2016
i think it is about 83 cents
Answer Link
AlishaZaman16 AlishaZaman16
  • 01-10-2016
unit rate is basically asking in this problem, how much is the price of one bowl. The price of one bowl in this situation is 2 dollars and 20 cents
Answer Link

Otras preguntas

Sonia loves writing. Some days, the words come so easily that her words seem to dance across the page. Which figure of speech, or literary device, does the auth
What is the opposite of each integer? 1. -8 2. 19
what happened 100 years ago in jrotc
What is the area of the triangle? A. 208 in2 B. 192 in2 C. 104 in2 D. 96 in2
Explain why the dodo was placed in the kingdom animalia
what is 1284 rounded to the nearest 100?
a sentence with the word advance and reasoning
tell how you can use repeated reasoning to find multiplication facts.
A pitcher contains 2/3 quart of lemonade. If an equal amount of lemonade is poured into each of 6 glasses, how much lemonade will each glass contain?
A concrete stepping stone measures 20 inches square. What is the area of 30 such tiles?