wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the square root of 141?
When were fireworks first used in an official Fourth of July celebration?
Who wrote the sonnet, “The New Colossus,” which is engraved on the pedestal of the Statue of Liberty?
What iconic July 4th edible was nicknamed by sports cartoonist Tad Dorgan? a. hot dog b. popsicle c. pop
Rewrite the rational exponent as a radical by extending the properties of integers exponents. 2^3/4 / 2^1/2
Who was the oldest signatory of the Declaration of Independence?
What are two movies which titles relate to 4th of July?
What iconic July 4th edible was nicknamed by sports cartoonist Tad Dorgan? a. hot dog b. popsicle c. pop
Who was Samuel F.B. Morse?
Name the singer/songwriter of “On the 4th of July.”