hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

What do you think is the most fascinating aspect of the internet?
round 44,769 to the nearest ten
David made 30 cups of tea per hour. Andrew made 35 cups of coffee per hour. This week David made an additional 10 cups of tea. Write an expression that represen
Which accurately describes a letter written during the time a historical event occurred?
The Puritan communities in New England in the 1600s mainly emphasized
Each leg of a 45-45-90 triangle has a length of 6 units. What is the length of its hypotenuse?
the senate refusing to ratify a treaty, the president vetoing a law, and the senate rejecting the nomination of a Supreme Court justice are all examples if
what is the historical circumstance for the third amendment?
Which Byzantine leader restored the use of icons in 843 CE? - Theodora - Justinian - Basil - Leo III
what is the equivalent to 7.4 kilograms