preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

QRST is a parallelogram. Determine the measure of ∠Q PLS HELP
What is a sentence structure
Stress generally occurs when someone? A.becomes overconfident B.disregards others C.feels overwhelmed
Marine exptoration of oil uses seismic waves to locate oil in the seabed. What is a negative impact from seismic waves on the aquatic ecosystem of the ocean? A.
How is the Vietnam war connected to the Cold War?
What was the plight and fight of the following groups? Labor Farmers Native Americans African Americans Women Immigrants ~ AP U.S. History (Period 6: 1865-1898)
A total of 766 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. There were 66 more student tickets sold than adult
Rewrite the following quadratic functions in intercept or factored form. Show your work. y = x^2 + 7x + 10
I Need Assistance With These
Help me with german please