adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

How would you sum up the attitude toward death that Dickinson expresses through personification
How are the amendments in the bill of rights organized
Is defined or complete media used to grow the colonies to be stamped on the velvet?
please help me, thanks.
adolf hitler was able to convince fellow germans that the jews were bad and should be killed because
Jake is traveling 13 mph in his boat. After 3 hours, how far will he have traveled? A. 4 miles B. 40 miles C. 39 miles D. 14 miles
Is the ability of beavers to build their habitats a product of animal intelligence or it is an instinct
find the perimeter of the semicircular tabletop that is 2ft
infinite point! answer please :3Select the words or phrases in the following sentence that are punctuated incorrectly. I opened “Stars and Space,” a book abou
Which of the following best explains why we should consider structure when we analyze a text?