bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the adjective of Our living room is messy
A 700 mL sample of nitrogen is heated from 37 °C to 77 °C at constant pressure. What is the final volume? a. 790 L b. 790 ml c. 970 ml d. 970 L
Multiply:(x+y)by (x+y)a+b by a^2-b^2(a+5) by (a^2-2a-3)(a^2-ab+b^3) by (a+b)​
If 4 more than twice a number is 8 less than three times the same number, what is the number?
A geneticist is studying a disease trying to determine how its inherited. DNA testing was completed on three generations of a family and a pedigree chart below
our hamburgers (be)so tasty!
Explain how the layers of the Earth are connected and affected by each other?​
Choose the sentence that is punctuated correctly. A) As a result the smart ape was able to create a hook to bring down the fruit: from the tree. B)As a result,
Consider the following experiment: A card is picked at random from a standard deck of 52 cards. What is the sample space of the experiment? What is the probabil
What is the legacy of Jan, 6, 2021?