tmathesonm03p0l975 tmathesonm03p0l975
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2 liter juice costs $2.50. Sam wants to know the cost per kiloleter

Respuesta :

jhemarschool jhemarschool
  • 02-10-2020

Answer:

0.002 is the kiloliter and if you multiply you get 0.005

Step-by-step explanation:

make me brainliest pls :)

Answer Link
asarenana1120
asarenana1120 asarenana1120
  • 02-10-2020

Answer:

$6.25

Step-by-step explanation:

It's $6.25  because 2.50 x 2 = 5.00 so 5.00 = 4 liters and then divide 2.50 by 2, then add that to 5.00 and the answer is $6.25

Answer Link

Otras preguntas

Who established a school for navigation?
what are the steps to evaporation but without heat just evaporation steps to follow
what is the difference and similarity between a pentagonal prism and a pentagonal pyramid?
Water Cycle: As ___________ cools, it changes back to liquid form. Drops come together to form ________.
how many yards in a mile?
What kinds of activities made up the early economies of the North American colonies?
Water Cycle: As ___________ cools, it changes back to liquid form. Drops come together to form ________.
The volume of a cylinder with height to radius ratio of 4:1 is 108 pie centimeters cubed. Find the radius and height of the cylinder.
Why was Emmeline Pankhurst significant?
Concorde could travel 1 mile every 3 seconds.How many miles per hour (mph) is that?