velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

if you can buy six jars of sun-dried tomatoes for $26.90, then how many can you buy with $53.80?​

Respuesta :

gajegbo0001
gajegbo0001 gajegbo0001
  • 02-10-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation: divide 26.9 by six and you get 4.48 which is the price for one then you divide 53.8 by 4.48 and you get 12.0 which is just 12

Answer Link

Otras preguntas

Philip has been hospitalized for an episode of schizophrenia. He believes that secret agents are bombing his brain with gamma rays, and he sometimes sees grotes
how did the custom of segregation replace the line drawn between slave and free before the civil war
Plz help help plz plz reply plz help plz help me help help with it help help
please help me in this question
when the substrate concentration increases from 0.4% to 0.5%, the rate of the reaction A) decreases B) increases C) remains the same D) increases, then decrease
Select the sentence from the article that BEST explains why collecting cells is important to medicine (A) Cells are the building blocks of life (B) We are all m
Which answer choice describes the noble gases?​
Plssssssssssss helppppppp
I need help putting the times in Spanish
when it comes to obtaining information about employees, a key concept is