weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

Quadrilateral ABCD ​ is inscribed in this circle. What is the measure of angle A?
halogens A. Group 1 elements B. elements that make up the f -block C. elements of the s and p-blocks D. Group 17 elements E. entire set of d-block elements
write the equation of the line perpendicular to y=-1/4 that passes through (-3,2)
What is the common property of competitive and non competitive enzyme inhibitors
Find all the real square roots of 400. 20 -20 and 20 -40 -40 and 40
What was one source of income in the Middle East ?
What are the four peices of matter
How would a bar magnet orient itself to this planet’s magnetic field A.) A B.) B C.) C D.)D
An architect designs a rectangular flower garden such that the width is exactly two-thirds of the length. If 340 feet of antique picket fencing are used to encl
description of the Aristocracy government?