andrewbarth8 andrewbarth8
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three ice cream cones cost $8.25 at this rate how much do two ice cream cones cost

Respuesta :

taaaaan taaaaan
  • 01-10-2020

Answer:

2 ice cream cones cost $5.5

Step-by-step explanation:

3x = 8.25

x = 2.75

2x = 5.5

Answer Link
ShaliaMckay18
ShaliaMckay18 ShaliaMckay18
  • 01-10-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

To get the answer you will divide 8.25 by 3 to get the cost of 1 cone and the multiply that by 2

Answer Link

Otras preguntas

Gail practices swimming for 1 and 1 fourth hours swimming every day how much time does she practice in a week
Describe the next figure in each pattern. Then draw the figure
Humans always have a negative impact on the environment ?TRUE or FALSE ?
how do you find an unknown length in similar figure pairs
If y=-4 when x=10, determine y when x=5
Ivan said that if a number end in 0 both 2 and 5 are factors of the number. Is he correct?why or why not
What times 57 equals 570
Describe the next figure in each pattern. Then draw the figure
erin buys a bag of peanuts that weighs 3/4 of a pound.  Later that week, the bag is 2/3 full.  how much does the bag of peanuts weigh now?
Moving up trophic levels there is an increase in energy, entropy, and biomass. True or False?