forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

On the way to langdale there were 19 people on the bus.on the journey home there were 23 more people on the bus.how many people are on the bus on the way home?
All of the living things on earth are part of the
jorge has just earned $1,000. he would like to invest the money in the stock market. what should he do?
Who is responsible for scheduling and providing company-level safety training? answer a. company officer b. training division c. personnel department d. hea
Santana is plotting points on a graph. The ratio of y-value to x-value is 3 to 4 for each point. What will be the x-value of a point with a y-value of 12?
what is the value of x in the equation –2.4x = 8.4?
Which of the following statements best describes the religious characteristics of Pakistan and India? A. The majority of people in both nations practice Islam.
What happens to a gas when its temperature decreases?
A white-blue star is hotter than a red star. T or F
24 of 36. I'm doing fractions as percentages.