chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

TRUE or FALSE: The regression equation is always the best predictor of a y value for a given value of x. Defend your answer.
In which figure is DE BC
If our school decided to get rid of all rules and give students complete freedom, what do you think would happen? Would students do their work? Would they take
The farmer wants the ratio of horses to cows to equal 5 to 3. He keeps his 45 horses and buys more cows. Workout the number of cows he must buy
Lightfoot Inc., a software development firm, has stock outstanding as follows: 20,000 shares of cumulative preferred 4% stock, $20 par, and 25,000 shares of $50
Someone, please help!
what can you infer about angles x and y based on the information in the other triangles?
I need it ASAP!!! Please
Is the distance a baseball travels in the air after being hit a discrete random​ variable, a continuous random​ variable, or not a random​ variable?
PLEASE I NEED HELP. summer school