Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Something you might call someone who is small invertebrates animals
1.What landforms are found in Florida? 2.What are some reasons why landforms are found in specific regions? 3.What factors are involved in the formation of Flor
OME ASSIGNMENTS ASSIGNMENT- 101 1 2 3 4 5 Save Suſhanit Kailey plays video games for x hours a month. Trent plays video games four hours more than Kailey and Me
Write a program code in the python programming language to find simple interest given the formula SI = (P*R*T)/100. Read P(Principal), R (Rate), T (Time) fro
I WILL GIVE BRANLEST IF U HELP ME AND FAST CLASS IS ALMOST OVER AND ITS DUE BEFORE CLASS ENDS
I NEED 3 FORMER COLONIES OF CHINAAA!!! FIRST GETS BRAINLIEST!!
please help!! I'm really confused
CHALLENGE:Give me a story idea,and if I use it,you will get brainliest.
First come first served
hey yall follow meat Ms. Chulita Temo or at Chulita07 on pintrest fr or dm me but do it now cause im not gonna be on later sooo fr