uz3qr3yr2r uz3qr3yr2r
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $204.00 to buy beef to make 180 burgers. What will the cost be to make 80 burgers?

Respuesta :

coolmanthegreat03
coolmanthegreat03 coolmanthegreat03
  • 01-09-2020

Answer:

It would cost $90.66

Step-by-step explanation:

because 180 dived by 204 equals 1.13 then times that by 80 and there's your answer

Answer Link

Otras preguntas

A service club wants to buy tickets to a baseball game. Tickets are avalible for the grandstand and for the bleachers Grandstand's ticket is $25 Bleachers Ticke
What does this equal
Identify the two whole between which the product lies 3*3/4
A direct democracy is one in which all citizens​
solve this equation showing all work-4× -16× -24​
Please help.im desperate!!!
June has decided to take up quilting. She bought a sewing machine for $135. It’s costs her $11.75 in raw materials to make a quilt, and she can sell a quilt for
The volume of this solid figure is ____ .
Cyanobacteria is said to be the first organism on Earth. What is the BEST explanation for its importance to scientists? It is believed to have pumped enough
write the ratio as a fraction in simplest form 9:27 12 to 8 2 to 8 6:50 [tex]\frac{1,000}{10,000}[/tex] 3:8 7 to 9 8 out of 11