Andy100100 Andy100100
  • 01-09-2020
  • English
contestada

A 6 pound bag of potatoes cost $12.90. How much would a 3.4 pound bag cost?

Respuesta :

melgal12
melgal12 melgal12
  • 01-09-2020

Answer:

$7.31

Explanation:

6 pounds = $12.90

1 pound = $2.15

3.4 pounds x $2.15 = $7.31

Answer Link

Otras preguntas

0.225 as a percent.
select a graph for the situation. on a trip, the gas mileage remains constant when traveling between 10 and 20 miles per hour, increases until speeds reach 50mp
As part of his new food plan, José has decided to follow a healthy diet. Which fat is the least healthy and one that José should avoid? trans fat saturated fa
Determine the causes, effects, and extent of Islamic military expansion through Central Asia, North Africa, and the Iberian Peninsula
PLEASE HELP (their is a picture) I AM DESPERATE (part b)
How many possible mac addresses are there?
What is the length of  ? Round to the nearest tenth 6.8 cm 7.5 cm 14.5 cm 17.7 cm
The cost of 9 scarves is $92.25. What is the unit price?
Why did Eisenhower pass the National Defense Education Act of 1958? A) To require American schools to include more elective courses in the arts and humanities
A prism with a volume of 270 m³ is dilated by a factor of 3. What is the volume of the dilated prism?