prab01 prab01
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

$4.50 per 1 Kilogram

How many kilograms can you buy with $10

Respuesta :

Rsun4758
Rsun4758 Rsun4758
  • 04-08-2020

Answer:

2.23kg

Step-by-step explanation:

If you can get 1 kg for $4.50. You can perform a ratio to find out how much you get for $10.

1/4.50=x/10

.2222222=x/10

multiply the 10 on both sides

x=2.23 kg for $10

Answer Link

Otras preguntas

true or false. the scale tells us what some length on the scale drawing represents in actual length
What are the primary functions of vitamin c? question 15 options: a to promote normal heart rhythm and muscle function b to help your body absorb iron and assis
Write fifteen dollars more than the original cost as an algebraic expression. Let c represent the original cost. Do not include dollar sign in your expression.
Workers and bystanders within the danger area of the forklift should be considered the responsibility of what?
It happens every two weeks like clockwork. Which type of figurative language is used? a. onomatopoeia b. personification c. metaphor d. idiom
IF I WAS GAY WOULD YOU STILL LIKE ME
1. a = What type of segment is WX? Which property did you use? Show your work in the space below.
11,244,000 In standard notation
What did Jesse do wrong here? Describe her mistake.
-2.4f + 0.4f - 13 - 5 simplified