dpoulin372 dpoulin372
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

what is the best deal
16oz for 1.00$ small
21oz for 1.29$ medium
or 32 for 1.49$ large

Respuesta :

MorallyGray
MorallyGray MorallyGray
  • 04-05-2020

Answer:

32 oz.

Step-by-step explanation:

Simply convert the dollar amount to what it would be without a decimal (I.E 1.00->100) then divide by the amount of ounces to get what each ounce costs.

100/16= 6.25

129/21= 6.14 (give or take)

149/32= 4.6.

Then you convert that value to cents and you find out the 32 oz is almost a cent and half cheaper per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

What is the large open space in the Great Plain region in Canada called?
which equation correctly describes a line that is perpendicular to the x-axis?
Someone please help I really need help asap ❤❤❤I WILL MARK AS BRILLIANT WHOEVER ANSWERS THESES QUESTIONS. HELP ME❤❤❤ 1. Write the fraction one-eighth as a perce
A civilization whose impact can be felt on history for a very long time is called _____. cynical classical comical civilized
_____ refers to an organizational culture dedicated to training, continuous improvement, and customer satisfaction.
If x2=4(5-1) what is the value of x
If the answer is right i will give Brainlyiest answer.
The humanities developed the distinction between which kinds of love?
What's a ratio of 3 to 4?
What the value of x and y are?