Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

9 ft58.5 ft33 ft16.5 ft​
Convert the following fraction to a decimal -11/16
What are the civilization which are still exists?​
helppppp helpppppp helppp
What is typically the most productive day of the workweek?.
Find the lateral surface area of the triangular prism. A) 420 cm2 b) 480 cm2 c) 540 cm2 d) 620 cm2
Ways in which a teacher plays a role in the literacy development of the learners​
Please help, I don’t understand
The ksp for silver sulfate (ag2so4) is 1. 2 ✕ 10-5. Calculate the solubility of silver sulfate in each of the following
What is the United States’ total largest export (in U. S. Dollars) to Canada?