highamella12
highamella12 highamella12
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

an 8-pound bag of potatoes costs $18 at this price how much would 15 pounds cost?

Respuesta :

myawengerd
myawengerd myawengerd
  • 03-04-2020
The easiest way is to break it down by dividing 18 by 8 (to find how much it costs per pound) 18 divided by 8 is 2.25 which is the price per pound. Then we would multiply 2.25 and 15 which is $33.75. I hope that helped!!
Answer Link

Otras preguntas

BRAINLIEST TO CORRECT!!!! PLS HELP
Write the equation of the line, in slope-intercept form, with the following information: slope: -2 y-intercept: (0, -3)
Please answer it right (NO spam) I will give Brilliant Imagine you have any study.....(any study), you must assume one. For this study you assumed, determine th
Why is it important that you follow traffic signs and signal?
PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!!!!!
what ideas were expressed in the preamble?​
A student needs to fill with 9 liters of water. How many 1/3 liters of water will it take to fill the tank?
Comparing Pharmacist Requirements Almost all states require practicing pharmacists to be licensed and to register with the state, while the requirements for pha
Consider the line segment AB with endpoints A(7, 4) and B(2, 5). Which statements are correct? A) The point that divides the line segment directed from A to B
Three Links between unemployment and crime?​