katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

What is the radius of a circle whose equation is x2+y2+8x-6y+21=0? O 2 units O 3 units 4 units ОО O 5 units
Suppose a city with population 900,000 has been growing at a rate of ​8% per year. If this rate​ continues, find the population of this city in 22 years.
Can somebody please help me on this question
In the sentence below, the underlined portion is a clause. Identify the type of clause. While the car is being fixed, we will need to take the bus. O Independen
hey all !! what's the answer ?? [tex]\HUGE{\mathrm{Question :}}[/tex] [tex]\sqrt{44+20\\}[/tex]
Solve 8 (d+2) – 36 = 2 + 6(1 – d)
Can you please help me by telling me which one is the answer and how do I solve to get the answer. Thank you
pls help me solve this question
The base of a triangle is 2 ft. The height of hr triangle is 15 in. What is the area of he triangle in square inches.
SUMAR a) 56 + 23 + (-5) = b) 6 + 24 + (-2) = c) 3 + 7 + (-42) = d) (8 + 1) + (-3) = e) (7 + 10) + (3 + 1) = f) 59 + 2 + (-6) = g) 41 + (-89) = h) (-13) + 33 =