soniagutie07 soniagutie07
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

2. $9.60 for 4 pounds. Find the unit rate. *
Your answer
Back
Next

Respuesta :

fermeroben
fermeroben fermeroben
  • 02-04-2020

To find the unit rate, divide the cost by the number of pounds.

9.60 ÷ 4 = 2.40

To check if this is correct, multiply 4 by 2.40.

2.40 × 4 = 9.60

Answer:

The unit rate is $2.40 / 1 pound.

Answer Link

Otras preguntas

what is a barrel maker called
can someone help with 5 spanish questions
how did western nations come to dominate much of the world in the late 1800s
What is the prefix for the word joyful
Express number in standard form 8.023×10^-7
Which weighs more 2.5 pounds of rocks or 40 ounces of feathers
Hey i need your help i attached it thank you so much!!! it is compare and contrast
what can be related to heat flow and movement of molten rock within the interior of the earth?
IS orange juice a solid liquid or gas and why
Facts about the outer core