birdwelb birdwelb
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

How much is saved by buying a 20lb bag of brown sugar for $10.95 instead of 20 1 lb bags for $.89 each

Respuesta :

lavernewhite61056
lavernewhite61056 lavernewhite61056
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link
andreamoss andreamoss
  • 02-04-2020

Answer:

$6.85

Step-by-step explanation:

20  one pound bags times $.89= $17.80

$17.80-$10.95=$6.85

Answer Link

Otras preguntas

Does democracy over power government
In what way is Anne, despite how she and her family must live, very like other people her age? a. She admires her father and mother greatly. b. She writes ofte
discuss the details ways in which the public can be involved in nation building through sport
After the period of weakness following Pax Romana, who made significant reforms-such as increasing the Roman army-to strengthen Rome again? A. Marcus Aureliu
How does a heat pump work?
what would be an example of a consumer
One way that a college can objectively compare the academic performance of a student with that of other students nationwide is by looking at the student's: A. p
A grand jury consists of twelve citizens. a. True b. False
Which sentence has the correct subject-verb agreement? Neither the computers nor the math truly predict the weather. Neither the computers nor the math truly
Scourge, strive, cherish Dictionary meaning: make great efforts to obtain something connotative association: a positive reaction to ending the war Dictionary me