johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blank with the correct indirect object pronoun. Hola Carmen. Voy a dar__ el libro esta noche.
Pure substances can be classified as blank or compounds
what is 0.000000783 written in scientific notation
HELP ASAP PLEASE!!!!! WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!! Classification is always a work in progress because new discoveries can lead to changes in classification. A.
Which statement is not true? Peer pressure isn't a problem for teenagers. Peer pressure can be good or bad. Peer pressure is usually seen as negative. Peer pre
What is the range of the given function?
if the mean of a symmetrical distribution is 56, which of the values could be the median of the distribution 56,14,28,42
Why was the ohio river important to the french? Responses a. French forces, led by george washington, hoped to push the britsh off the land by force. B. Fre
how did Leonardo da Vinci use one-point perspective in this painting
The sum of a number and two thirds the number is the same as four less than twice the number what is the number