alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

What is the purpose of adding nahso3 at the end of the oxidation? write a balanced equation for the reaction it undergoes?
PLEASE HELP ME!!! You've designed the floor plan of your restaurant and an efficient traffic pattern for patrons, servers, and other staff. In your business pla
How many grams of Lead(II) nitrate are present in 150.0 mL of an Lead(II) nitrate solution that is 0.07268 M?
what is the answer to 13.64 hundreds minus 8.3 tenths
What conditions would you find in the Namib Desert? A. hot and dry B. cool and damp C. snowy and cold D. warm and wet
What is the image of point (2, 3) if the rotation is 180º ?
Kimmy bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50.What is the unit price?
what is the area of the toy bicycle wheel if the radius is 1 inch ?
How do you do distributive property
balance the equation in acidic conditions: Cu+No3- ---> Cu2+ + No