janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

Eating 6y foods helps us in managing stress because
What is dangerous about living for 7 days on just one can of sardines
what should a person eat if she wants the fastest supply of energy?
prime factorization of -500
The minimum or maximum point is also called the _____. vertex, reflection, translation, or function
41% people preferred and 22% how many than
Calculează masa zaharului si volumul apei necesare pentru prepararea 500g de soluție de zahăr cu partea de masa 20%
An expository essay is meant to A. entertain. B. describe. C. inform. D. persuade.
How was Octavian's relationship with senate different from that of Julius Caesar
a tailor used 2 meters of string to make 10 Halloween masks. He used ____ of a meter for each mask.