travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

what is the perimeter for this?
Type the correct answer in the box. Spell all words correctly. Which technique did early humans use to remove a certain part or bone from the skull to rid a per
why do nails put in boiled water not rust​
Eve is making a bird house. To make the walls she takes a piece of wood and cuts it into 4 pieces in the ratio 5:6:6:7. The longest wall is 9cm longer than the
Which of Bradbury's books tells the story of a self-indulgent America whose critical thoughts are outlawed? a. Dark Carnival b.Fahrenheit 451 c. The Martian Ch
Please help! I’m so confused
What is the slope of y = 4x + 9?
what is the area of a circle that has a circumference of 314km
Explain what Angelou meant when she said “My pretty Black brother was my Kingdom Come.”
What is the difference between a Life Legacy and a Personal Legend?