Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I need help please help me
I need an essay (about 400-500 words) Theme: Unrequited love
Two gerbils run in place with a linear speed of 0.55 m/s on an exercise wheel that is shaped like a hoop. Find the rotational kinetic energy of the wheel if the
Find area and circumference of the circle please!! I need help!!! :(
At 2:00, Alice was traveling in a car at 40 miles/hour. She then slows down, and at 4:00, she was traveling at 20 miles/hour. What was Alice’s average accelerat
The question below refers to the following graph. What is the wavelength of this wave? 10 cm 15 cm 60 cm cannot be determined
What is the length of the missing leg?
I’m stuck please help
specific powers granted to congress as outlined in article 1, section 8 of the untied states constitution
Nixon is the only president to have ended the Cold War been assassinated resigned from office