stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

What kinds of activities made up the early economies of the North American colonies?
The density of ice is 0.92 g/cm3. An ice sculptor orders a one cubic meter block of ice. What is the mass of the block? Hint: 1 m3 = 1,000,000 cm3. Give your an
contrasting: how some Jews differ in their beliefs about Jesus ?
deer : woods : : monkey :
What method of generating electricity doesn't make use of a rotating generator?
You begin solving the equation 4 – 5x = 59 by subtracting 4 from both sides. Which is the best choice for Step 2?
What does an acid+base make
2*10^30/1.4*10^27 and round it to the nearest tenth
How much does 3000 kg = to get tons
Why does a bike get heavier when it rusts???Very confussed, I cant find anything on the internet :( please help