abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

what is 62.6 rounded to the nearest tenth
an airplane climbs at a rate of 66.8 feet per minute. It descends at twice the rate that it climbs. Assuming it descends at a constant rate, how many feet will
A tourist being chased by an angry bear is running in a straight line toward his car at a speed of 4.00 m/s. The car is a distance d away. The bear is 37.2 m
how does making a model help scientist observe?? HELPP PLEASEEE
Diffusion occurs because of the ________________________ of molecules.
how do you divide 3.4 divided by 12.92
Their married life was not since it was fraught with bitter fighting and arguments. (A) nubile (B) tranquil (C) obvious (D) cogent (E) imminent
how to find all real and imaginary zeros of f(x)=x^4+5x^2-5x^3-6+5x
An adult blinks about 450 times in 30 min. A 12 year old blinks about 150 times in 15 min. How many more times does an adult blink in 60 min. than a 12 year old
60 is 10 times as much as what?60 is 1/10 of what?