mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Translation: how long has it been?
can someone help me on this question! please! :)Evaluate the formula V= BH/3; B = 36 in.² and h = 11 in.
Write the number that matches the clues My number has 2 hundreds. The tens digit is 9 more than the ones digit
There were 149 angelfish and goldfish in an aquarium.  There were twice as many guppies as angelfish.  After selling 35 goldfish there are half as many goldfish
write the value of the dijit 5 in 657
write the value of the dijit 5 in 657
Which words in this sentence are common nouns? The American people listened to President Roosevelt's speech. Choose all answers that are correct. A. speech B.
What is 3/50 as a decimal And show work
How did geography influence the way the Incas ruled the empire?
find the proportionality of y=7.25x