gabriellacrooks35 gabriellacrooks35
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

8 avocados cost $16.what is the cost of the one avocado

Respuesta :

Naee13 Naee13
  • 02-12-2019

Answer:

one avocado cost 2 dollars

Step-by-step explanation:

16 divided by 8 is 2 so therefor one cost $2

Answer Link
sippyside
sippyside sippyside
  • 02-12-2019

Divide 16 by 8.

16 ÷ 8 = 2.

So, one avocado costs $2.

Answer Link

Otras preguntas

Definition of organism
Explain why some archaea are known as extremophiles. describe the distinguishing features of extreme halophiles and extreme thermophiles.
13 is atleast the difference of a number v and 1
When one substance changes into one or more new substances, it has exhibited a 1. chemical change. 2. chemical reaction. 3. physical change. 4. chemical propert
the product of 6 and c
How do I add exponats with the same base? Ex. Is there a short to x^a+x^b
Fill in the blank please I’m very confused
observations made of bacteria culture once a week is an example of what type of information
La ciudad --- muy bonita. question 13 options: 1) era 2) fue 3) eran 4) fueron
What is another way to describe 14