officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

Please I need help I need to pass After reading the tips for saving water indoors, explain four ways people can save water indoors.
The length of rectangular picture is 3 times as long as the width. If the area of the picture is 147 square inches, find the length and width of the picture.
The Declaration of Independence talks about all men being created equal and having certain protected rights. Some colonists believed that this idea didn’t apply
The overnight temperature in Polokwane drops from 11 °C to -2 °C y how many degrees has thetemperature dropped?​
hmm, i dont know how to do this
what is the fullform of cpu​
suppose someone argues that biological studies are important for anthropology​
What kind of energy does an unlit match have?a. thermal energyb.chemical energy c. kinetic energy​
Need answer asap, correct answer gets brainliest.
The area of the figure below is ___ft2. Round to the nearest hundredth where necessary. Please help ! Will mark brainlist!